testuji jak lépe pracovat - metoda 2: výkonnost

Napsal Laňka (») 9. 2. 2012 v kategorii Energická, úspěšná, přečteno: 2805×
predsevzeti.jpg

Můj nový diářek se plní seznamy úkolů, které se snažím odškrtávat a pomáhá mi to k tomu, abych na nic nezapomněla a celkem mě to motivuje k jejich plnění. Funguje to celkem dobře, odškrtutí stále přináší euforii. Ovšem je čas postoupit na další level a sice, zvýšit svoji výkonnost.

Zatím to mám takhle (metoda 1):

Většinou o víkendu si sepíšu, co je nutné splnit během následujícího týdne, a během následujícího měsíce. Je těžké rozdělit si úkoly realisticky, protože většinou mám tendenci opravdu všechno nacpat do kolonky 1 :-) Pokud nemám nějaký deathline, tak nepřiděluji úkolům datum. Vypadá to tak, že v pondělí mám dlouhý seznam - na celý týden. Do následujících dnů si přepisuji jen ty úkoly, které zbývají.

úskalí:

Bylo by to super, kdyby se stránka pátečního dne vyprázdnila... ovšem s tím jak v průběhu týdne přicházejí různé "urgentní" požadavky samozřejmě mnohé odsouvám a tlačím před sebou neustále stresující vlnu. Nejsem bohužel ten typ, který by se dokázal stresem sebrat a podat nadlidský výkon. Tudíž jsem neustále na pokraji zhroucení a to i z úplně zbytečných věcí, odsouvám "soukromé" plány, protože doháním pracovní resty a i doma dělám jen to co potřebuji k bezprostřednímu zajištění rodinné pohody.

Jak zvýšit výkonnost (metoda 2):

NIkdy se mi bohužel nestane, že bych úkoly řešila s předstihem splnění. Ovšem protože jsem si částečně vlastním pánem, takže já určuju, co budu dělat a pokud je moje "nároková laťka" níž, než laťka mých zákazníků, může dojít lehce k tomu, že je ztratím, jak se mi to často stalo v druhém pololetí 2011.

Nutně potřebuji umělé prostředí neustále zvládaných úkolů :-)

přemýšlela jsem o tom už déle a posledních 14 dnů zkouším tohle:

  • každému úkolu přiřadím čas, za který jej musím splnit ("závodění" je jedna z věcí která na mě platí - a hlavně, vím, kdy bude konec)
  • potom si můžu mezi stanovenými úkoly vybírat jakkoliv, protože vím, že z hlediska času "na to mám"
  • úkoly na jeden den musí být tak časově náročné, aby zabraly pouze 70% mé pracovní doby. Zbytek jsou různé prostoje, nečekané telofáty a urgentní emaily... to je velmi důležité, protože naplněním dne na 100% pracovní doby vytvářím automaticky vlnu přelívající se ze dne na den
  • objednala jsem si stopky, které se budou hezky vyjímat na mém pracovním stole a budu si skutečně čas odměřovat, abych měla nějaký "bezpečný stresor" který mne popožene
  • odhadování času na úkoly: Ještě to piluji a samozřejmě zatím 100% nezvládám, ale: počítám 15 minut než se budu schopna soustředit a pak čas na práci. neubírám čas úkolům, jen proto, že nestíhám (něco jako: mám jen tři hodiny a potřebuju pět tak budu rychlejší... to nejde) Nikdy nepřiděluji úkolům delší čas než 90 minut - je to jak jsem zjistila tak nějak maximální doba mého soustředění, pak potřebuji krátké rozptýlení. Samozřejmě, že jsou úkoly, které vyžadují času víc, ale ty se musí rozdělit na menší části, které se do té hodiny a půl bezpečně vejdou. Zakázala jsem si totiž v čase, kdy pracuji na úkolu jít např. na toaletu, kouknout se na blogísek a pod...

Moje práce se podobá době, kdy jsem se např. učila, nebo dělala na diplomce... je hodně tvůrčí, často musím napsat různé články, pracuji na designových projektech a pod... to znamená, že nikdy nemusíte být spokojeni a strávit x hodin na pilování nějakého detailu není problém. Zvlášť pro mě, která nikdy nejsem spokojená. Když jsem se učila nikdy jsem neměla pocit: teď už to umím! Potřebuji si tedy říct: vypršel čas. Je to tak dobré, jak nejlépe jsem to dokázala. A podmínkou toho je ve vymezeném čase pracovat opravdu naplno, abyste neměli špatné svědomí, že jste tomu "nedali vše".
Jak jsem totiž zjistila, nikdy už "nebude čas" (často jsem říkala kamarádkám: až bude čas přijedu, až bude čas, tak udělám to a to... takhle mi třeba práce, která výsledku potrvá dvě hodiny stojí už 2 roky...) Často slýcháme fráze typu: naplň svůj den, využij čas... já jsem si v poslední době přišla na to, že když ten pracovní čas opravdu naplním, mám potom ještě "další čas" se kterým si můžu dělat už mnohem příjemnější věci :-) Je to trivialita, ale mám pocit, že jsem objevila svou "Ameriku" :-)
joooooooooo a mimo téma holky, viděla jsem skvělý film "IN TIME"kdo máte rádi trošku zajímavé témata filmů, tak doporučuji :-)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Laila z IP 89.103.37.*** | 9.2.2012 11:21
deathline? smile
Laňka z IP 95.82.140.*** | 9.2.2012 12:38
ooo sorry, jak vidno na mou angličtinu pořád čas nemám smile to je ostuda, ješt ěže můj drahý tenhle webík nezná smile
Laila z IP 89.103.37.*** | 9.2.2012 14:48
smile na anglictinu mozna cas nemas, ale zase je s tebou srandasmile
Laňka z IP 95.82.140.*** | 9.2.2012 16:26
Počkat, a co tam mám vlastně špatně, teď jsem googlila a death mám dobře smile U Vás se neříká "detlajn" jako termín bezpodmínečně konečného termínu odevzdání práce?
Smi | 9.2.2012 19:49
Ono je to takto: deadline - on je rozdíl mezi podstatným a přídavným jménem. Death - smrt, dead - mrtvý. A neboj, na angličtinu si časem to místečko taky najdeš. Já se zase nemůžu dokopat ke své španělštiněsmile

Jinak bezva strategie, budu držet palce aby se vydařilosmile
Laňka z IP 46.167.212.*** | 10.2.2012 13:52
ajooo, díky za rozhřešení smile
juicy | 10.2.2012 21:30
Ahoj Laňko smile
Moc ti děkuju za povzbudivý komentář smile Takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlela a vlastně máš pravdu! Tělo to na mě zkouší! Ale já se nedám ;)
Mimochodem...moc inspirativní článek, já jsem do takovýho time managementu taky ujetá smile
juicy | 11.2.2012 20:22
No, určitě budu přidávat i jiné typy líčení ;) Líčím se různě, jen tohle je teď moje nejoblíbenější smile
Jinak na youtube vydržím na tyhle tutorialy koukat i hodiny smile Strašně se mi to líbí


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a pět